2024-08-27
Koniec? Spełnienie? Nie z nami te numery!
Cykl wiecznego powrotu - 10. Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem w liczbach. Od kilku dni trwają Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem. To już 10 lat kulturowej podróży barwnego korowodu przez Małopolskę.
Od kilku dni trwają Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem. To już 10 lat kulturowej podróży barwnego korowodu przez Małopolskę. Symbolika liczb jest elementarnym składnikiem poetyki folkloru i choć w wierzeniach ludowych liczby mogły nieść ze sobą wartości ambiwalentne, te liczby, o których mówimy robią wrażenie jednoznaczne i dosłowne!
International Folk Meetings Małopolska to wydarzenie, które od dekady przyciąga artystów z całego świata, zamieniając Myślenice i okolice w kolorowy tygiel tradycji i obyczajów. Nie inaczej jest w tym roku, bo na festiwalowej scenie wystąpi rekordowa ilość twórców z kilkunastu krajów świata. Niektórzy geografowie definiują wioskę jako osadę liczącą od 500 do 2500 mieszkańców. Z dumą możemy stwierdzić, że w ciągu tych minionych 10 lat na festiwal przybyło około 3000 artystów, którzy dali ponad 200 koncertów na różnych scenach, w 20 miejscowościach Małopolski. Jak mówi stare afrykańskie powiedzenie “trzeba całej wsi, by wychować dziecko” – festiwal wychował nie jedno, a całe nowe pokolenie miłośników i sympatyków folkloru. I to jest coś!
Przygotowania do festiwalu i obsługa jego organizacji wymagają ogromnego zaangażowania logistycznego. Festiwalowi goście odbierani byli z lotnisk 5 różnych stolic europejskich. 80 000, czyli liczba kilometrów przejechanych festiwalowymi autokarami i busami w ciągu tych 10 lat jest imponująca i wystarczyłaby, aby dwukrotnie okrążyć glob ziemski! Ta statystyka pokazuje wielki wysiłek wkładany w festiwal przez wolontariuszy odpowiedzialych za dowiezienie artystów tam, gdzie trzeba i zawsze na czas. Wszystko po to, by zapewnić niezapomniane wrażenia widzom. A to tylko jeden z aspektów całego wydarzenia. Niezły numer, prawda?
Kluczową rolę w powodzeniu Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem odgrywają wolontariusze, którzy są jego sercem. Przez ostatnie 10 lat około 400 zaangażowanych osób w różowych podkoszulkach pracowało i pracuje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu tworząc niepowatrzalną i rodzinną atmosferę! To prawie 17 000 godzin wolontariackiej pracy w różnych sekcjach: cateringowej, internatowej, warsztatowej, scen zewnętrznych oraz sprzątającej. Sekcja cateringowa, wspierana przez kucharki ZS MSG, wydała przez 10 lat imponującą liczbę 10 000 posiłków, dbając o to, aby nikt nie chodził głodny. Wolontariusze w sekcji internatowej troszczą się o zakwaterowanie i komfort gości, warsztatowa organizuje zajęcia i aktywności kulturalne, a sekcja scen zewnętrznych dba o przygotowanie i sprawny przebieg koncertów. Z kolei sekcja sprzątająca zapewnia, że miejsca wydarzeń zawsze lśnią czystością. Praca wolontariusza to bardzo ciężka i wymagająca praca, ale to właśnie ich zaangażowanie i poświęcenie sprawiają, że festiwal co roku przebiega bez zakłóceń i pozostawia niezapomniane wrażenia. To dzięki nim egzotyczni artyści z ochotą wracają na myślenicki rynek, a kolejni, coraz młodsi wolontariusze nową energią zasilają folkową rodzinę. I tak, niektóre sympatie, nie tylko sceniczne, przerodziły się w trwałe związki. Rodzina ma moc.
O bezpieczeństwo uczestników, artystów i wolontariuszy troszczyło się w przeciągu ostatnich 10 lat 520 ochroniarzy, a opieką medyczną zajmowali się, często po godzinach, niezawodni lekarze z myślenickiego szpitala oraz Maltańska Służba Medyczna. 700 litrów legendarnej strażackiej grochówki rokrocznie przygotowywanej przez OSP Górne Przedmieście wzmacniało ducha służb porządkowych, więc żadne bójki, wandalizm, kradzieże, włamania nie były i nie są opcją. Nie pod tym numerem!
10 lat, to kawałek festiwalowej historii, której orędownikami i świadkami było czterech różnych marszałków województwa małopolskiego, dwóch burmistrzów Myślenic, burmistrz Miechowa, trzech dyrektorów Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu, jeden zagraniczny król, trzech dyrektorów Małopolskiej Szkoły Gościnności i tysiące widzów na myślenickim rynku. Jednak niezmiennym liderem, który z pasją prowadzi festiwal od początku, jest Piotr Szewczyk. To dzięki jego kreatywności i charyzmie ten najmłodszy akredytowany przez CIOFF festiwal folklorystyczny w Polsce, posiada rozpoznawalną markę i samodzielnie opracowaną koncepcję brandingową. Symbol festiwalu – biały ptaszek na różowym tle – odzwierciedla pokój, wolność i radość, które przynoszą ze sobą te spotkania. Kolor różowy, jako połącznie pasji czerwieni i czystości bieli, symbolizuje zaś optymizm, młodość i otwartość na świat. Wartości, które towarzyszą festiwalowi od jego pierwszej edycji nie zapowiadają ani końca ani spełnienia, ale cykl wiecznego powrotu, jak tegoroczna jublieuszowa dziesiątka.
Zakulisowo festiwal jest równie barwny jak na scenie. To tutaj, na zapleczu, narodziły się fantastyczne legendy, takie jak ta o Białej Damie krążącej po północy w miejscu zakwaterowania artystów, czy pokoju 429, którego nie ma. To tu, za kulisami, wolontariusze prześcigają się w robieniu żartów, by rozładować stres całego dnia i chyba nie ma takiego numeru, którego po dniu ciężkiej pracy, dla zabawy, nie byliby w stanie sobie wykręcić.
Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem od 10 lat szerzą wartości pokoju, tolerancji i akceptacji dla odmienności. To jednoczące wydarzenie, które nie tylko integruje ludzi, ale ma też niezwykły walor wychowawczy i kulturowy. Przede wszystkim jednak, myślenicki festiwal to dobra zabawa, zarówno na scenie, jak i poza nią. Ty też możesz zostać częścią tego niezwykłego wydarzenia. Nie przegap jubileuszowej edycji. Łap program i dołącz do nas! Nie może Cię zabraknąć!
Pełen program i szczegółowe informacje o wydarzeniu znajdziesz na stronie internetowej www.festival.myslenice.pl
oraz w mediach społecznościowych
na Facebooku
oraz na Instagramie