ZESPOŁY ARTYSTYCZNE

Bośnia i Hercegowina

RKUD Proleter
Stowarzyszenie „RKUD Proleter” zostało założone w czasach monarchii austro-węgierskiej w 1905 roku. Głównym celem stowarzyszenia jest zachowanie tradycji kulturowej i dziedzictwa ludzi żyjących na terenie Bośni i Hercegowiny, a także prezentowanie tej spuścizny podczas międzynarodowych tras koncertowych. Zespół Proleter brał udział w wydarzeniach na całym świecie, m.in. w Europie, Afryce Północnej i Azji. Grupa Proleter jest laureatem wielu nagród festiwalowych oraz największych wyróżnień miasta Sarjevo.

Bułgaria

Zornitsa
Zespół folklorystyczny „Zornitsa” z miasta Stara Zagora powstał w 1965 r. w celu poszukiwania, zachowania i popularyzacji tańca, muzyki i folkloru obrzędowego Bułgarii. Zespół tworzą cztery główne formacje – profesjonalna orkiestra, grupa taneczna, chór męski i chór żeński. Zespół folklorystyczny „Zornitsa” ma za sobą ponad 1500 koncertów w kraju i za granicą. Zespół folklorystyczny „Zornitsa” jest członkiem Bułgarskiej Sekcji CIOFF.

Meksyk

Compañía Juvenil de Danza
Zespół Compañía Juvenil de Danza sięga swoich początków do lat 60 XX wieku. Prawdziwy rozkwit grupy nastąpił jednak dopiero w 1997 roku. Zespół, to kopalnia muzycznych i tanecznych talentów. Młodzi ludzie z dumą prezentują kulturę meksykańską w kraju i poza jego granicami. Zespół z powodzeniem występował w Hiszpanii, Włoszech i Francji. W tym roku podczas swojej europejskiej trasy odwiedzą także Chorwację i Francję. Grupie towarzyszy zespół Mariachi.

Palestyna

Ghorbet Lagee
Grupa założona przez uchodźców palestyńskich w obozie dla uchodźców Deheisha. Zespół Ghorbet Lagee dąży do tego by ożywić kulturę palestyńską, ucząc i wykonując dabke – tradycyjny palestyński taniec ludowy. Poprzez taniec i żywą formę ekspresji - kluczowych symbol kultury palestyńskiej, artyści dążą do wspólnej edukacji i możliwości rozwoju młodzieży, podniesienia świadomości międzynarodowej dla sprawy palestyńskiej i przyczynić się do zachowania dziedzictwa kulturowego i tożsamości narodowej.

Rumunia

„Rujița” Rupea
Zespół folklorystyczny „Rujița” Rupea, okręg Brasov, powstał w 2010 roku z inicjatywy instruktorów Any i Cosmin Hristea. Składające się z dzieci i młodzieży w wieku 4 lat i 25 lat . Członkowie zespołu to miłośnicy folkloru, których łączy miłość do rumuńskiej pieśni i zabawy ludowej oraz zachowanie lokalnych tradycji. Na scenie wykonywane są tradycyjne tańce z rejonu Rupea (Fecioreasca, Învârtita, Mărunţişurile), z rejonu Făgăraş (Fecioreasca, Purtata i Brâu) oraz Gra Dziewcząt Crihalma.

Serbia

Dule Milosavljevic
Zespół Dule Milosavljevic została założona w 1934r. jako sekcja orkiestrowa i wokalna Zakładów Kolei Państwowych Cacak. ŽKUD "Dule Milosavljevic" liczy obecnie 600 członków, podzielonych na kilka mniejszych grup. W ostatnich dziesięcioleciach ŽKUD „Dule Milosavljevic występował na wielu festiwalach w kraju i za granicą, z powodzeniem reprezentując Serbskie dziedzictwo kulturowe.

Kenia

Kenya Utamaduni Ngomas
Zespół powstał w 1985 roku. Jak podkreślają jego założyciele grupa stanowi ważny element w podtrzymywaniu i pielęgnowaniu kenijskich tradycji. Wraz z Zespołem występuje obecnie 20 artystów. Grupa prezentuje folklor z 8 kenijskich prowincji. Zespół ma doświadczenie w koncertach krajowych i zagranicznych. Grupa koncertuje w towarzystwie muzyków, którzy grają na tradycyjnych instrumentach z Kenii.

Polska

ZPiT Ziemia Myślenicka
Reprezentacyjny Folklorystyczny Zespół Miasta i Gminy Myślenice – Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” działa w ramach Myślenickiego Towarzystwa Kultury od 2011 roku. Grupa powstała jednak dużo wcześniej, bo już w 1985 roku. Patronat nad Zespołem i główny mecenat finansowy sprawuje Urząd Miasta i Gminy w Myślenicach. Zespół skupia w swoich szeregach dzieci w wieku przedszkolnym, młodzież szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz osoby studiujące i pracujące. Tę artystyczną formację tworzy dziewięć sekcji.

Polska

Zespół Regionalny Mystkowianie
Zespół prezentuje autentyczny taniec, śpiew i muzykę folkloru Ziemi Sądeckiej (Lachów Sądeckich) z pogranicza lachowsko – pogórzańskiego oraz z centralnej części regionu zarówno w formie tanecznej, jak i obrzędowo-zwyczajowej. W tańcach Mystkowian dominują tańce grupowe oparte na rytmie walca o charakterze lirycznym, a także żywe tańce z podkładem muzycznym kontrabasu, klarnetu i trąbki jak hola walc, wściekła polka, walc szybki, mystkowianka.

Polska

Woda na Młyn
Grupa taneczna Woda na Młyn powstała w grudniu 2013 roku z inicjatywy tancerzy oraz instruktorów, byłych członków warszawskich uczelnianych zespołów pieśni i tańca. Z miłości do folkloru i chęci kontynuowania swoich pasji stworzyli zespół, który wypełnia nie tylko warszawską, ale też ogólnopolską niszę tańca ludowego. Korzystając i czerpiąc z polskiego folkloru, Woda na Młyn tworzy kompozycje stylizowane do współczesnej muzyki folkowej i jazzowej bazującej na muzyce ludowej i szlacheckiej.

Chvost

Paulina Bisztyga i Minoo
Chvost to duet muzyczny tworzony przez wokalistkę Paulinę Bisztygę i producenta muzycznego Minoo. Artyści szukają we wspólnym projekcie nowej przestrzeni dla zapomnianych, ludowych pieśni. Szczególne miejsce w Chvoście zajmują historie kobiet, które muzyką leczyły trudy dnia codziennego. Gorzkie słowa piosenek, niegdyś kontrastujące z pogodnymi melodiami, za sprawą duetu otrzymują nowe życie.

Ukraina

Iryna Hubiak
Urodziła się 19 września 1986 roku w obwodzie rówieńskim w Ukrainie. W 2001 roku ukończyła Szkołę Muzyczną w Zdołbunowie, w klasie Tetiany Małaszkiny i Ołeksandry Gnatiowej, a cztery lata później Wyższą Szkołę Muzyczną w Równem, w klasie T. V. Sventacha - Zasłużonego Artysty Ukrainy. Absolwentka Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej im. Mykoły Łysenki, gdzie otrzymała tytuł magistra w klasie bandury prowadzonej przez docent Oksany Gerasimenko – Zasłużoną Artystkę Ukrainy.

© 2020 festival.myslenice.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.
Zadzwoń