Warsztaty dla dorosłych
Prowadzenie: Zdzisław Słonina
Ilość uczestników: 15 osób
Malarstwo na szkle jest jedną z technik sztuki ludowej charakterystycznym dla Małopolski. Tworząc obraz na szkle, należy zacząć od przygotowania precyzyjnego szkicu na papierze. Kolejnym krokiem jest dokładne, lecz delikatne, przerysowanie na szkło pisakiem. W ten sposób powstają kontury przyszłego obrazu, na tym etapie rozpoczniemy pracę pędzlem, którym drobiazgowo i skrupulatnie zaznaczymy detale i ornamenty. Później wypełnimy kolorem pozostałe przestrzenie i wprowadzimy tło.
Zdzisław Słonina jest artystą ludowym pochodzącym z okolic małopolskiej Tokarni, a tworzącym w Świątnikach Górnych. Jego twórczość to rzeźba w drewnie i malarstwo na szkle. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Można go spotkać na Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła Małopolski. Jego dorobek obejmuje ponad 40 wystaw indywidualnych, oraz udział w ponad 140 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Przez kilkadziesiąt lat był dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Świątnikach Górnych i prezesem oddziału krakowskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
Prowadzenie: Lolita Igorivna-Wrzeczynska
Ilość uczestników: 15 osób
Petrykivka pełna jest kolorowych kwiatów i ptaków. To tradycyjny styl dekoracyjny, uznany w 2012 roku przez Ministra Kultury Ukrainy za niematerialne dziedzictwo kulturowe Ukrainy. W 2013 roku wpisano go na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego nauk humanistycznych UNESCO. Rysunki w tej technice można odnaleźć na wielu przedmiotach użytkowych — dawnych i współczesnych, zwłaszcza tych, pochodzących z okolic wioski Petrykivka w rejonie Dniepropetrowska.
Lolita Igorivna-Wrzeczynska to pochodząca z Kijowa artystka ludowa. Praktykuje rysunek w tradycyjnych technikach: ukraińkiej (Petrykivka) i wschodniej (Mezen). Nauczyła się ich w szkole plastycznej, istniejącej w Kijowie, jeszcze za czasów ZSRR. Związana jest ze szkołą w ekologiczną osadzie „Dolina Dzherel” we wsi Motyzhin, gdzie uczyła rysunku.
Warsztaty chlebowe trwają niespełna 2 godziny. Jest wiele do opowiedzenia o Zakwasie i o chlebie. Prowadzący chętnie doradza w sprawie wypieków. Poza domem pracował w piekarniach rzemieślniczych restauracji Charlotte Maison i SAM wieć ma dla uczestników sporo piekarskich wskazówek. Ogólnym celem warsztatów jest wytworzenie lokalnej społeczności piekarzy amatorów złączonych szczególnym
artefaktem - Zakwasem chlebowym, który przez blisko sto lat był pielęgnowany przez społeczność kilkunastu wsi na Białostocczyźnie. W naszej kulturze na Podlasiu, przekazywanie sobie zakwaszonego ciasta zawsze było sytuacją, którą można określić jako „sąsiedzką dyplomację”. Zakwas jest podarowanym potencjałem, który niesie za sobą fundamentalne wartości i jednoznaczny gest przyjaźni i zaufania
Prowadzenie: Katarzyna Pitala
Ilość uczestników: 15 osób
Koniki będą bohaterami warsztatu malowania ekologicznych, drewnianych, ręcznie robionych zabawek, który sięga do tradycji żywiecko-suskich, najstarszego okręgu zabawkarskiego w Polsce. Każdy z uczestników wykona autorską wersję historycznej malatury.
Katarzyna Pitala to twórczyni małopolskiego rękodzieła obecna od pierwszej edycji Międzynarodowym Małopolskim Spotkaniom z Folklorem. Jej warsztaty cieszą się zawsze dużym entuzjazmem uczestników i wspaniałymi efektami zwykle użytkowych, unikatowych przedmiotów.
Prowadzenie: Katarzyna Kurdziel
Ilość uczestników: 15 osób
Forma sztuki, element tożsamości kulturowej, technika dekoracyjna, starożytne rzemiosło oparte na symbolizmie - to tylko niektóre z określeń opisujących tradycyjny haft karpacki. Zapraszamy na warsztaty, podczas których usłyszycie krótką opowieść o hafcie karpackim, dowiecie się, czym różni się od powszechnego haftu krzyżykowego i poznacie technikę wykonywania wzorów karpackich.
Katarzyna Kurdziel (KUKA studio) absolwentka Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej. Od kilku lat z powodzeniem prowadzi przydomową pracownię, w której na drodze tradycyjnej techniki rękodzielniczej jaką jest tkactwo, powstają elementy wystroju wnętrz. Wyroby KUKA STUDIO tworzone są z naturalnych produktów (głównie wełna, bawełna, len), według projektów własnych lub w oparciu o wyobraźnię Klientów. Każdy produkt cechuje niepowtarzalność gwarantowana poprzez technikę rękodzielniczą oraz tworzenie pojedynczych egzemplarzy wyrobów.