2023-06-24

Znamy szczegóły Festiwalu 2023

Już 10 lipca rozpoczną się dziewiąte Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem. Myślenice przez 10 lipcowych dni będą światową stolicą muzyki, tańca i zwyczajów ludowych. Organizatorzy przygotowali ponad 40 różnych wydarzeń z udziałem zespołów m.in. z Meksyku, Panamy, Peru, Chorwacji, Węgier, Kenii i oczywiście Polski. To jednak nie wszystko, ludowe brzmienie festiwalu wzmocnią zespoły z nurtu world music – Kapela Ciupaga, Brathanki i Zakopower.

Małopolskie Spotkania z Folklorem

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem organizowane są systematycznie od 2014 roku. Festiwal powstał dzięki zaangażowaniu władz województwa małopolskiego, gminy Myślenice oraz Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu. Ideą tego wyjątkowego i barwnego festiwalu jest wspieranie zjawisk związanych z kulturami tradycyjnymi funkcjonującymi w różnych zakątkach świata. Tegoroczna edycja festiwalu rozpocznie się 10 lipca i potrwa do 20 lipca. W tym czasie w Myślenicach, Miechowie i Krakowie (Galeria Krakowska) zaprezentuje się 10 zespołów z całęgo świata. 


Festiwal odkryć i doświadczeń


Program Festiwalu można podzielić na wydarzenia muzyczne i nie-muzyczne. Te które odwołują się wprost do tradycji kultury materialnej i te czerpiące inspirację z dziedzictwa niematerialnego. Istotą wydarzenia jest łączenie różnych nurtów i interpretacji tradycyjnej muzyki, tańca i rękodzielnictwa. Dlatego Małopolskie Spotkania z Folklorem, to Festiwal odkryć i doświadczeń.


Propozycje koncertowe

Co w tym roku? Już od 10 lipca w Muzycznym Café Festiwalowym ETNOmusic (Café Młynek, rynek w Myślenicach) będzie można posłuchać muzyki etnicznej w wykonaniu niemalże wszystkich zespołów zaproszonych na festiwal. Od 13 lipca (czwartek) na specjalnej scenie na placu Jana Nowaka Jeziorańskiego (przed Galerią Krakowską) zagrają, zaśpiewają i zatańczą wszystkie grupy. Tego samego dnia o godz. 20.00 w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu zatańczy Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Myślenicka". Podczas koncertu odbędzie się folkowy pokaz mody z kolekcji strojów ludowych Zespołu.  
Wszystko to, to preludium tego, co czeka nas dalej. Od 14 lipca (piątek) w Myślenicach prawdziwa gradka dla miłośników tradycji i nie tylko. Na głównej scenie festiwalowej organizatorzy zadbali o szereg atrakcji. Pierwszy koncert rozpocznie się o godz. 17.00 (oficjalna inauguracja festiwalu). Tuż po nim, jeszcze tego samego dnia, w wir muzyki etno porwie nas Kapela Ciupaga. W sobotę 15 lipca w programie m.in. degustacja kuchni świata w Małopolskiej Szkole Gościnności, etno parada, koncerty festiwalowe na rynku oraz koncert Zespołu Brathanki. Niedziela 16 lipca wygląda równie interesująco – zagra m.in. Zespół Zakopower. Choć to ostatni dzień koncertów na scenie głównej, to nie koniec festiwalu. Wydarzenia trwać będą jeszcze do 20 lipca.

Spotkania, warsztaty i wystawy

W części nie-muzycznej również przygotowano wiele pozycji programowych, na które warto zwrócić uwagę. Warsztaty ETNOdzieciaki dla dzieci, ETNOwarsztaty dla młodzieży i dorosłych, ETNOtańce, czyli otwarte warsztaty taneczne z zagranicznymi tancerzami oraz I edycja Festiwalu Filmowego ETNOkino. Z propozycji wystawienniczych na odwiedzających Galerię Sztuki Współczesnej Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu czekać będą wystawa Stanisłąwa Słoniny - wybitnego twórcy ludowego. Natomiast w Miejskiej Bibliotece Publicznej dostępna będzie wystawa fotografi Myślenickiej Grupy Fotohraficznej mgFoto dokumentująca ostatnie lata festiwalu. 
Tematyka warsztatów rękodzielniczych nawiązuje do tradycji małopolski. Ich uczestnicy będą mieli okazje m.in. wykonać drewniane zabawki, zdobione ptaszki (symbol Festiwalu), spróbować malarstwa na szkle czy haftu karpackiego.
Interesująco także zapowiada się warsztat pn. Zakwas – pieczenie chleba. Poprowadzi go artysta Łukasz Radziszewski..


Sceny wielu kultur

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem, to nie tylko Myślenice, ale także sceny towarzyszące. Od sześciu już lat Festiwal przyjmuje formułę wędrownego wydarzenia i odwiedza różne małopolskie miejscowości. W tym roku będzie to Kraków (13 lipca) i Miechów (16 lipca). W wolnych chwilach ponad 250 artystów z 3 kontynentów wyruszy na zwiedzanie Małopolski. Poznają m.in. Kraków, Wieliczkę, Wadowice i Auschwitz.

Festiwal jest współfinansowany przez Województwo Małopolskie, Gminę Myślenice, Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu. Partnerem głownym jest ORLEN. 


Podstawowe informacje

Szczegółowy program jest dostępny na stronie internetowej festiwalu (www.festiwal.myslenice.pl). Bieżące informacje udostępniane są ponadto w mediach społecznościowych. Facebook: www.fecebook.com/malopolskafestival, instragram @malopolskafestival. Wszystkich tych którzy nie będą mogli osobiści dotrzeć na festiwal organizatorzy zapraszają do wydań internetowej telewizji Małopolska Festival TV dostępnej w serwisie YouTube oraz relacji fotograficznych.

ZOBACZ PROGRAM

© 2020 festival.myslenice.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.
Zadzwoń